STANDINGS & SCHEDULE 2018

Division 2 North

Pl
Team GP  Won  Lost Draw PKW PKL GD GF GA Pts
1
Croatia SC
14
9
3
2
1
1
21
50
29
30
2
Strathcona United
14
9
4
1
1
0
14
44
30
29
3
NC United
14
5
2
7
2
4
3
29
21
24
4
VAFC Celtic
14
6
5
3
1
2
8
43
35
22
5
The Score Army
14
6
7
1
0
0
-3
41
44
19
6
North Burnaby United
14
4
7
3
2
1
-15
30
45
17
7
PoCo Pacific
14
3
7
4
1
3
-11
29
40
14
8
FC UI
14
1
8
5
4
1
-22
15
37
12
Date Compiled:July 15 2018

Goal Scorers

Player Team Goals
Kresimir Bebic Croatia SC
12
Michael Miller VAFC Celtic
9
Mirsad Kuduzovic Croatia SC
8
Yury Voloshyn North Burnaby United
7
Nicolas Gonzalez NC United
6
Andrew Rimanic VAFC Celtic
6
Daniel Alexander The Score Army
5
Marvin De Cauwer Strathcona United
5
Keith Doheny Strathcona United
5
Yair Evgi VAFC Celtic
5
Geoffrey Ryan Strathcona United
5
Ty Griffith The Score Army
4
Aaron Murtagh Strathcona United
4
Bruno Teixeira Croatia SC
4
Alexander Voloshyn North Burnaby United
4
Arya Atri PoCo Pacific
3
Andrew Blakeman PoCo Pacific
3
Marius Ciobanu VAFC Celtic
3
Eamonn Fitzgerald Strathcona United
3
Thomas Grgic Croatia SC
3
Sean Heneghan Strathcona United
3
Julian Klarich Croatia SC
3
Taegyun Lim FC UI
3
Brett Lucas The Score Army
3
Jakov Tom Malenica Croatia SC
3
Barry Smyth Strathcona United
3
Michael Stevenson PoCo Pacific
3
Dean Tin North Burnaby United
3
Kyle Winslow NC United
3
Geoffrey Wong North Burnaby United
3
Sang Ik Bae FC UI
2
Eoin Brady Strathcona United
2
Tomas Howlin Strathcona United
2
Jaihyun Jeong FC UI
2
Sunmin Kim FC UI
2
Josip Litre Croatia SC
2
Yano Malu VAFC Celtic
2
Sean McKeown Strathcona United
2
Minsoo Shin FC UI
2
Kevin Smith VAFC Celtic
2
Richard Thompson The Score Army
2
Christian Valerio PoCo Pacific
2
Eddie Verones NC United
2
Thomas Vuljoen The Score Army
2
Dylan Woods VAFC Celtic
2

Schedule

Day  Date K-O Home Score Away Field
Tues
10-Apr
8:30
Croatia SC
3
1
Strathcona United
BLSCW # 4
Bruno Teixeira, Kresimir Bebic (2) / Aaron Murtagh
Wed
11-Apr
6:30
NC United
4
pk
3
PoCo Pacific
# 2 grass @ Gates
Alfonso Vega, Nicolas Gonzalez, Navid Samiei / Ali Sayfaei, Tyson Schmidt, OG
Wed
11-Apr
9:00
VAFC Celtic
7
1
The Score Army
BLSCW # 4
Michael Miller (2), Tuji Husen, Aidan Correia, Kevin Smith, Owen Lane, Jesse Woolverton / Colm Anthony Killeen
Wed
11-Apr
9:00
FC UI
3
4
North Bby. Utd.
Point Grey HS
Sang Ik Bae, Taegyun Lim, Keon Kim / Alexander Voloshyn, Yury Voloshyn (2), Dean Tin
Tues
17-Apr
8:30
The Score Army
7
2
North Bby. Utd.
BLSCW # 4
Wed
18-Apr
9:00
PoCo Pacific
5
fft
0
Strathcona United
Gates  # 1
Wed
18-Apr
9:00
VAFC Celtic
6
2
Croatia SC
BLSCW # 4
Kevin Smith, Michael Miller (4), Yair Evgi / Kresimir Bebic, Thomas Grgic
Wed
18-Apr
9:00
FC UI
2
pk
1
NC United
Point Grey HS
Hoon Namkung / Eddie Verones
Tues
24-Apr
8:30
The Score Army
9
1
PoCo Pacific
BLSCW # 4
Wed
25-Apr
9:00
NC United
1
pk
2
North Bby. Utd.
Gates  # 1
Nicolas Gonzalez / Yury Voloshyn
Wed
25-Apr
9:00
VAFC Celtic
2
5
Strathcona United
BLSCW # 4
Wed
25-Apr
9:00
FC UI
1
4
Croatia SC
Point Grey HS
Andy Son / Mirsad Kuduzovic (3), Kresimir Bebic
Tues
1-May
7:00
Strathcona Utd
1
5
The Score Army
BLSCW # 4
Sean Heneghan / Daniel Alexander (2), Ty Griffith (3)
Wed
2-May
9:00
North Bby. Utd.
3
pk
2
VAFC Celtic
BLSCW # 4
Yury Voloshyn, Duncan Cade-Hemphill / Michael Miller, Laurin Stadlbauer
Wed
2-May
9:00
NC United
2
pk
3
Croatia SC
Gates  # 1
Kyle Winslow, Nicolas Gonzalez / Antony Sulentic, Mirsad Kuduzovic
Mon
7-May
9:00
FC UI
3
pk
2
PoCo Pacific
Point Grey HS
Jaihyun Jeong, Minsoo Shin / Arya Atri, Costin Ionescu
Tues
8-May
7:00
Strathcona Utd
4
2
NC United
BLSCW # 4
Edward Andrews, Eamonn Fitzgerald, Eoin Tracey, Geoffrey Ryan / Graham Carviel, Kyle Winslow
Wed
9-May
9:00
North Bby. Utd.
2
3
Croatia SC
BLSCW # 4
Dean Tin, Geoffrey Wong / John Botica, Josip Litre, Thomas Grgic
Wed
9-May
9:00
PoCo Pacific
4
pk
3
VAFC Celtic
Gates  # 1
Arya Atri, Christian Valerio (2) / Andrew Rimanic (2), Nico Villagomez
Thur
10-May
9:00
FC UI
0
3
The Score Army
Point Grey HS
Mon
14-May
9:00
FC UI
2
pk
3
Strathcona United
Point Grey HS
Sunmin Kim, Taegyun Lim / Peter Murphy, Barry Smyth
Tues
15-May
7:00
Croatia SC
1
2
The Score Army
BLSCW # 4
Kresimir Bebic / Daniel Alexander (2)
Wed
16-May
9:00
North Bby. Utd.
5
1
PoCo Pacific
BLSCW # 4
Wed
16-May
9:00
NC United
1
3
VAFC Celtic
Gates  # 1
Mon
21-May
9:00
FC UI
1
2
VAFC Celtic
Point Grey HS
Jaihyun Jeong / Michael Miller, Andrew Rimanic
Tues
22-May
7:00
The Score Army
0
fft
5
NC United
BLSCW # 4
Wed
23-May
9:00
North Bby. Utd.
1
4
Strathcona United
BLSCW # 4
Alexander Voloshyn / Cormac Bradshaw, Eoin Brady, Marvin De Cauwer, Keith Doheny
Wed
23-May
9:00
PoCo Pacific
2
5
Croatia SC
Gates  # 1
Mark Wallbank, Andrew Blakeman / Mirsad Kuduzovic, Kresimir Bebic (3), Fabian Jankovic
Mon
28-May
9:00
FC UI
2
pk
1
NC United
Point Grey HS
Minsoo Shin / Dario Russo
Tues
29-May
7:00
Croatia SC
3
1
VAFC Celtic
BLSCW # 4
Petar Didak, Kresimir Bebic, Thomas Grgic / Andrew Rimanic
Wed
30-May
9:00
North Bby. Utd.
3
1
The Score Army
BLSCW # 4
Luke Nicholls, Yury Voloshyn, Geoffery Wong / Ty Griffith
Wed
30-May
9:00
PoCo Pacific
0
1
Strathcona United
Gates  # 1
Sean Heneghan
Tues
5-Jun
7:00
Strathcona Utd
4
1
VAFC Celtic
BLSCW # 4
Marvin De Cauwer (2), Aaron Murtagh, Barry Smyth / Yair Evgi
Wed
6-Jun
9:00
North Bby. Utd.
0
1
NC United
BLSCW # 4
Nima Samiei
Wed
6-Jun
9:00
PoCo Pacific
5
1
The Score Army
Gates  # 1
Michael Stevenson (2), Carlos Ruzza, Arya Atri, Mihai Hodut / Brett Lucas
Wed
6-Jun
9:30
FC UI
0
5
Croatia SC
Point Grey HS
Kresimir Babic, Josip Llitre, Tom Malenica (2), Bruno Teixeira
Mon
11-Jun
9:00
FC UI
2
pk
1
North Bby. Utd.
Point Grey HS
Taegyun Lim / Yury Voloshyn
Wed
13-Jun
7:00
Strathcona Utd
2
1
Croatia SC
BLSCW # 3
Eoin Brady, Marvin De Cauwer / Jakov Tom Malenica
Wed
13-Jun
9:00
VAFC Celtic
6
4
The Score Army
BLSCW # 4
Yair Evgi (2), Dylan Woods (2), Andrew Rimanic (2) / Brett Lucas, Richard Thompson (2), Daniel Alexander
Wed
13-Jun
9:00
PoCo Pacific
0
1
NC United
Gates  # 1
Mateo Santos
Thur
21-Jun
9:00
Strathcona United
4
0
FC UI
BLSCW # 3
Sean McKeown, Keith Doheny (2), Barry Smyth
Tues
19-Jun
7:00
The Score Army
4
5
Croatia SC
BLSCW # 4
Jack O'Sullivan, Brett Lucas, Brian Derhan, Conor Cleary / Mirsad Kuduzovic (2), Julian Klaric (2), Matan Vucic
Wed
20-Jun
9:00
VAFC Celtic
0
3
NC United
BLSCW # 4
Christopher Welch, Kyle Winslow, Nicolas Gonzalez
Wed
20-Jun
9:00
PoCo Pacific
3
2
North Bby. Utd.
Gates  # 1
Jeff McFarlane, Danny Scaglione, Michael Stevenson / OG, Geoffrey Wong
Mon
25-Jun
9:00
FC UI
1
0
PoCo Pacific
Point Grey HS
Eric Lee
Tues
26-Jun
7:00
The Score Army
1
6
Strathcona United
BLSCW # 4
Keith Corcoran / Sean McKeown, Geoffrey Ryan (2), Sean Heneghan, Tomas Howlin, Marvin De Cauwer
Wed
27-Jun
9:00
VAFC Celtic
2
3
North Bby. Utd.
BLSCW # 4
Wed
27-Jun
9:00
NC United
5
pk
4
Croatia SC
Gates  # 1
Mon
2-Jul
9:00
FC UI
2
3
The Score Army
Point Grey HS
Sunmin Kim, Sang Ik Bae / Stephen Gilmore, Thomas Vuljoen (2)
Tues
3-Jul
7:00
Croatia SC
8
1
North Bby. Utd.
BLSCW # 4
Bruno Teixeira (2), Julian Klaric, Petar Lovric, Mirsad Kuduzovic, Kresimir Bebic (2), Anthony Prpic / Alexander Voloshyn
Wed
4-Jul
9:00
VAFC Celtic
4
pk
3
PoCo Pacific
BLSCW # 4
Yano Malu (2), Yury Kalmykov / Andrew Blakeman (2), Tarigh Sayfaei
Wed
4-Jul
9:00
NC United
4
2
Strathcona United
Gates  # 1
Eddie Verones, Nicolas Gonzalez (2), Ryan Petrie / OG, Geoffrey Ryan
Tues
10-Jul
7:00
Croatia SC
4
1
PoCo Pacific
BLSCW # 4
Wed
11-Jul
9:00
Strathcona Utd
8
3
North Bby. Utd.
BLSCW # 4
Eamonn Fitzgerald (2), Tomas Howlin, Geoffrey Ryan, Keith Doheny (2), Aaron Murtagh (2) / Alexander Voloshyn, Yury Voloshyn, Dean Tin
Wed
11-Jul
9:00
NC United
0
0
The Score Army
Gates  # 1
Thur
12-Jul
9:00
VAFC Celtic
5
0
FC UI
Van Tech
Michael Miller, Marius Ciobanu (3), Yair Evgi
First Round
Tues
17-Jul
7:00
Croatia SC
5
fft
0
FC UI
BLSCW # 4
Wed
18-Jul
9:00
Strathcona Utd
5
0
PoCo Pacific
BLSCW # 4
Geoffrey Ryan (3), Sean McKeown, Tomas Howlin
Wed
18-Jul
9:00
NC United
3
2
North Bby. Utd.
Gates  # 1
Nicolas Gonzales, Nima Samiei, Eddie Verones / Tsz Fung Mak, Yury Voloshyn
Thur
19-Jul
8:00
VAFC Celtic
3
1
The Score Army
Van Tech
Andrew Rimanic, Mike Miller, Danil Shorohov / Thomas Vijljoen
Quarter-Finals North
Tues
24-Jul
7:00
Croatia SC
2
5
VAFC Celtic
BLSCW # 4
Mirsad Kuduzovic, Kresimir Bebic / Marius Ciobanu (2), Andrew Rimanic, Aidan Correia, Yair Evgi
Thur
26-Jul
8:00
Strathcona Utd
3
0
NC United
Van Tech
Geoffrey Ryan, Sean McKeown, Eoin Brady
Semi-Final North
Thur
2-Aug
9:00
Strathcona Utd
2
0
VAFC Celtic
BLSCW #3
Geoffrey Ryan, Shane Sinnott
Championship Final South vs North
Tues
7-Aug
8:30
TU Coyotes
0
1
Strathcona United
Newton #1
Sean Heneghan