STANDINGS & SCHEDULE  2022

Division 3 North West

Pl
Team GP  Won  Lost Draw PKW PKL GD GF GA Pts
1
Euro FC
12
7
1
0
1
3
15
29
14
26
2
L.A. United
11
5
2
0
4
0
5
29
24
23
3
Vantablack FC
12
6
3
0
1
1
14
39
25
21
4
VAFC Dynamo
12
3
3
0
5
1
2
34
32
20
5
Primo RS25 FC
12
5
4
0
0
3
3
32
29
18
6
Dinamo Anatolia
10
2
5
0
1
2
-11
25
36
10
7
SouthVan FC
11
0
11
0
0
2
-28
14
42
2
Date Compiled: 11 Aug 2022
Notes: not all match results have been reported fully.


Goal Scorers

Player Team Goals
Atakan Dede Dinamo Anatolia
9
Seyed Ali Kashfia Primo RS25 FC
6
Nima Shafigh Vantablack FC
6
Bennett Soderstrom Vantablack FC
6
Ahmed Ghallab L.A. United
5
Edward Kirkley Vantablack FC
5
Salvatore Ambrosio Euro FC
4
Bilal Hassan L.A. United
4
Steven Martins Euro FC
4
Inderbir Singh SouthVan FC
4
Jeremy Wasswa VAFC Dynamo
4
Zaki Aslami L.A. United
3
Levi Da Hora Primo RS25 FC
3
Mateus Donato Primo RS25 FC
3
Garry Fallon Primo RS25 FC
3
Matteus Fox Euro FC
3
Ahmed Hamed L.A. United
3
Ercin Karaca Dinamo Anatolia
3
Stefano Luongo Euro FC
3
Arshdeep Mutti L.A. United
3
Eric Vanagas Vantablack FC
3
Michael Birnie Vantablack FC
2
Jon Candia Euro FC
2
Yair Evgi VAFC Dynamo
2
Georgi Ganchev VAFC Dynamo
2
Manveer Gill SouthVan FC
2
Myles Gilmour Euro FC
2
Maurice Hayes Primo RS25 FC
2
Gavin Lytton Primo RS25 FC
2
Quinn Meadus VAFC Dynamo
2
Kevin Nguyen Euro FC
2
Gerardo Prieto VAFC Dynamo
2
Prabhbir Purewal VAFC Dynamo
2
Nima Samiei L.A. United
2
Gurjap Sandhu SouthVan FC
2
Stelios Spiliotopoulos Euro FC
2
Simon Tingishev VAFC Dynamo
2
James Wilton Primo RS25 FC
2
Malik Abbassi L.A. United
1
Ogeday Aktay Dinamo Anatolia
1
Matt Anderson Vantablack FC
1
Shaffic Barugahare VAFC Dynamo
1
Zach Blakeman Vantablack FC
1
Zachary Carlson Euro FC
1
Dimitrios Chalimos Euro FC
1
Manmeet Dhanoa Primo RS25 FC
1
Aaron Dillon Vantablack FC
1
Shayan Eftekhari L.A. United
1
Ajay Gill SouthVan FC
1
Matthew Harrison Vantablack FC
1
Masaki Hata VAFC Dynamo
1
Hiro Hayakawa VAFC Dynamo
1
Ivan Hernandez SouthVan FC
1
Robert Huggon Euro FC
1
Russel Huggon Euro FC
1
Ahmad Ibrahim VAFC Dynamo
1
Faseeh Irfan L.A. United
1
Ben Jobson Vantablack FC
1
Omar Khalid L.A. United
1
Walid Khalid L.A. United
1
Akhil Khandelwal VAFC Dynamo
1
Arshdeep Kooner SouthVan FC
1
Tommy Lee Vantablack FC
1
Patrick Logan Vantablack FC
1
Daniele Magagnin Euro FC
1
Jaden Nakhla Primo RS25 FC
1
Joseph Nakhla Primo RS25 FC
1
Rex Ningjian Jiang Euro FC
1
Israr Noori L.A. United
1
Amir-Reza Pour-Mina Vantablack FC
1
Reza Rahiem L.A. United
1
Sebastian Sanjuan VAFC Dynamo
1
Emmanuel Saracho Alaniz Dinamo Anatolia
1
Sohrab Sarhadi L.A. United
1
Samir Shah L.A. United
1
Ian Shaw Primo RS25 FC
1
Gurmilan Singh SouthVan FC
1
Zaffer Sultani VAFC Dynamo
1
Manjot Uppal SouthVan FC
1
Dave Weisbeck Primo RS25 FC
1

Schedule

Day  Date K-O Home Score Away
Field
Tues
12-Apr
9:00
Vantablack
1
2
Euro FC
BLSCW # 3
Jobson / Huggon, Spiliotopoulos
Tues
12-Apr
9:00
Primo RS25 FC
3
1
4
L. A. United
BLSCW # 2
Kashfia (2), Wilton / Mutti, Khalid, Ghallab (2)
Wed
13-Apr
9:00
VAFC Dynamo
Bye
Van Tech HS
Fri
15-Apr
9:00
Dinamo Anatolia
postponed
SouthVan FC
BLSCW # 4
Bye
Vantablack
Tues
19-Apr
9:00
SouthVan FC
1
2
5
Euro FC
Pt. Grey HS
Sandhu / Gilmour (2), Luongo (2), Martins
Wed
20-Apr
9:00
L. A. United
0
fft
3
VAFC Dynamo
Van Tech HS
Thur
21-Apr
9:00
Primo RS25 FC
3
fft
0
Dinamo Anatolia
Pt. Grey HS
SouthVan FC
Bye
Wed
27-Apr
9:00
VAFC Dynamo
4
pks
3
Primo RS25 FC
Van Tech HS
Thur
28-Apr
9:00
Vantablack
2
3
L. A. United
Pt. Grey HS
Shafigh, Soderstrom / Eftkhari, Rahiem, Nima Samiei
Fri
29-Apr
9:00
Dinamo Anatolia
2
5
Euro FC
BLSCW # 4
?, ? / Ambrosio (2), Fox (2), D. Magagnin
Dinamo Anatolia
Bye
Wed
4-May
9:00
Euro FC
1
4
0
L. A. United
Van Tech HS
OG
Thur
5-May
9:00
SouthVan FC
3
4
Primo RS25 FC
Pt. Grey HS
?, Singh, Sandhu / Da Hora (2), Weisbeck, Dhanoa
Fri
6-May
9:00
Vantablack
6
4
VAFC Dynamo
BLSCW # 4
Pour-Mina, Shafigh (2), Kirkley (2), Lee / Prieto, Sanjuan, Meadus, ?
Bye
Euro FC
Wed
11-May
9:00
VAFC Dynamo
4
5
6
Dinamo Anatolia
Van Tech HS
Wed
11-May
8:00
Primo RS25 FC
2
3
Vantablack
Pt. Grey HS
Hayes, Kashfia / Shafigh, Soderstrom, Blakeman
Fri
13-May
9:00
L. A. United
postponed
SouthVan FC
BLSCW # 4
L. A. United
Bye
Tues
17-May
7:00
Vantablack
4
6
0
Dinamo Anatolia
BLSCW # 3
Dillon, Soderstrom (2), E. Vanagas
Wed
18-May
9:00
VAFC Dynamo
3
0
SouthVan FC
Van Tech HS
Barugahare, Wasswa, Tingishev
Wed
18-May
9:30
Primo RS25 FC
2
3
Euro FC
Pt. Grey HS
Fallon, Wilton / Ambrosio, Luongo, Spiliotopoulos
Bye
Primo RS25 FC
Wed
25-May
9:00
Euro FC
abd
VAFC Dynamo
Van Tech HS
Wed
25-May
9:30
SouthVan FC
1
2
Vantablack
Pt. Grey HS
Uppal / Soderstrom, Birnie
Fri
27-May
9:00
Dinamo Anatolia
4
pks
5
L. A. United
BLSCW # 4
Dede (3), Karaca / Mutti (2), Ghallab, Hamed
Bye
VAFC Dynamo
Wed
1-Jun
9:00
Euro FC
0
pks
1
Vantablack
Van Tech HS
Wed
1-Jun
9:30
L. A. United
4
1
Primo RS25 FC
Pt. Grey HS
A. Ghallab (2), I. Noori, S. Shah / L. Da Hora
Fri
3-Jun
9:00
SouthVan FC
2
4
Dinamo Anatolia
BLSCW # 4
I. Singh, Hernandez / Dede (3), Karaca
Vantablack
Bye
Wed
8-Jun
9:00
VAFC Dynamo
4
pks
5
L. A. United
Van Tech HS
Q. Meadus, J. Wasswa, P. Purewal, A. Khandelwal / B. Hassan (2), A. Hamed
Wed
8-Jun
9:30
SouthVan FC
0
6
Euro FC
Pt. Grey HS
S. Ambrosio, D. Chalimos, M. Fox, Robert Huggon, R. Jiang, S. Martins
Fri
10-Jun
9:00
Dinamo Anatolia
3
pks
2
Primo RS25 FC
BLSCW # 4
E. Karaca, A. Dede / S. Kashfia, I. Shaw
Bye
SouthVan FC
Pt. Grey HS
Tues
14-Jun
9:00
L. A. United
4
10
1
Vantablack
B. Lake # 3
O. Khalid, N. Samiei, Z. Aslami (2) / B. Soderstrom
Wed
15-Jun
9:00
Primo RS25 FC
3
2
VAFC Dynamo
Van Tech HS
M. Hayes, J. Nakhla, M. Donato / Y. Evgi, P. Purewal
Fri
17-Jun
9:00
Euro FC
2
1
Dinamo Anatolia
BLSCW # 4
S. Martins, K. Nguyen / O. Aktay
Euro FC
Bye
Wed
22-Jun
9:00
Vantablack
2
11
3
Primo RS25 FC
Van Tech HS
E. Kirkley (2) / J. Nakhla, S. Kashfia (2)
Wed
22-Jun
9:30
SouthVan FC
3
6pt-pks
4
L. A. United
Pt. Grey HS
I. Singh (3) / M. Abbassi, F. Irfan, S. Sarhadi
Fri
24-Jun
9:00
Dinamo Anatolia
3
pks
4
VAFC Dynamo
BLSCW # 4

A. Dede (2), E. Saracho Alaniz / A. Ibrahim, H. Hayakawa, J. Wasswa

Bye
Dinamo Anatolia
Wed
29-Jun
9:00
VAFC Dynamo
4
pks
3
Vantablack
Van Tech HS
J. Wasswa, Y. Evgi, M. Hata / A. Vanagas, P. Logan, E. Kirkley
Tue
28-Jun
9:00
Primo RS25 FC
4
1
SouthVan FC
BLSCW # 3
M. Donato (2), G. Fallon (2) / M. Gill
Thur
30-Jun
8:30
L. A. United
3
2
Euro FC
BLSCW # 3
B. Hassan (2), Z. Aslami / K. Nguyen, S. Martins
Bye
L. A. United
Wed
6-Jul
9:00
Euro FC
3
pks
2
Primo RS25 FC
Van Tech HS
J. Candia (2) / G. Lytton (2)
Thur
7-Jul
7:00
SouthVan FC
3
4
VAFC Dynamo
BLSCW # 3
Ajay Gill, M. Gill, A. Kooner / G. Ganchev (2), Z. Sultani, S. Tingishev
Fri
8-Jul
9:00
Dinamo Anatolia
3
7
Vantablack
BLSCW # 4
Primo RS25 FC
Bye
Wed
13-Jul
9:00
VAFC Dynamo
2
6pts
1
Euro FC
Van Tech HS
G. Prieto / Z. Carlson
Thur
14-Jul
8:00
Vantablack
7
0
SouthVan FC
Cariboo Oval
M. Harrison, E. Vanagas (2), N. Shafigh (2), M. Birnie, M. Anderson
Fri
15-Jul
9:00
L. A. United
Dinamo Anatolia
BLSCW # 4
Playoffs Round 1 - Week of 18-22 July. BITL not participating
Wed
20-Jul
9:00
Saints FC
3
0
SouthVan FC
BLSCW # 4
Wed
20-Jul
9:00
Vatos Locos
1
2
Dinamo Anatolia
BLSCW # 4
M. Cuba / O. Aktay (2)
Wed
20-Jul
9:00
New West SC B
4
5
Primo RS25 FC
Queens' Park E.
A. Anzanello, D. Dennis (2), A. Ojeda / G. Lytton (3), J. Nakhla, F. Virlouvet
Tues
19-Jul
8:30
Lake City FC
1
4
VAFC Dynamo
BLSCW # 4
S. Cosman / Y. Evgi, J. Wasswa, A. Khandelwal (2)
Tues
19-Jul
9:00
Vantablack
5
2
Real Burnaby FC
BLSCW # 3
E. Kirkley, B. Soderstrom, E. Vanagas (2), OG / E. Berhe, H. Prakash
Mon
18-Jul
9:00
L. A. United
7
2
Gates Park Rangers
Pt. Grey turf
B. Hassan (2), S. Sarhani, O. Khalid (2), A. Mutti, Z. Aslami / A. Landy, B. O'Riordan
Wed
20-Jul
9:00
Euro FC
7
4
Average Joes FC
Van Tech turf
J. Candia (3), R. Ningjian, S. Luongo, C. Soo, OG / T. Miller, T. Nguyen, L. O'Malley (2)
Playoffs Round 2 - Week of 25-29 July. Teams seeded by league standings
Tues
26-Jul
9:00
Vantablack
3
pks
2
VAFC Dynamo
BLSCW # 3
B. Jobson (2) / G. Prieto, S. Tingishev
Wed
27-Jul
7:00
ND Royals
W
AndyCo
Chalmers
Wed
27-Jul
7:00
L.A. United
6
3
Primo RS25 C
BLSCW # 4
S. Shah (2), R. Rahiem, A. Rahmani, S. Sarhadi, Z. Aslami / J. Nakhla, B. Cline, G. Lytton
Thur
28-Jul
8:00
Saints FC
W
Dinamo Anatolia
BLSCW # 4
Quarterfinals
Wed
03-Aug
7:00
North Delta 91s
4
3
Dinamo Anatolia
Chalmers Park
D. San, B. Murray, K. Randle (2) / O. Aktay (2), B. Maurice
Wed
03-Aug
9:00
SFC Punjab
2
pks
1
Vantablack
Newton # 1
A. Singh / A. Dillon
Tues
02-Aug
8:30
Euro FC
2
1
AndyCo
BLSCW # 4
S. De Tomaso, S. Luongo / L. Garic
Tues
9-Aug
8:30
L. A. United
2
pks
3
PUFC Akal United
BLSCW # 4
Z. Aslami, B. Hassan / J. Saleem, M. Bissada
Semifinals
Wed
10-Aug
7:00
Euro FC
SFC Punjab B
BLSCW # 4
Thur
11-Aug
6:45
ND 91s
Akal Utd
N. Delta
Championship Final - Week of 15-17 August
TBA
TBA
TBA
#1 seed
#2 seed
TBA