STANDINGS & SCHEDULE  2022

Legends North West Division

Pl
Team GP  Won  Lost Draw PKW PKL GD GF GA Pts
1
Westside FC
12
8
1
0
3
0
23
42
19
30
2
FC Romania
13
8
3
0
1
1
15
53
38
27
3
FC Serbia United M
12
7
2
0
1
2
14
43
29
25
4
Rino's Bulldogs
13
6
4
0
1
2
12
46
34
22
5
LFC M
12
4
7
1
0
0
-17
25
42
12
6
Avatar FC
9
4
4
1
0
0
-3
19
22
12
7
Bari FC
11
3
8
0
0
1
-5
33
38
10
8
International MetroVan FC
12
0
11
0
1
0
-39
24
63
2
Date Compiled: 11 Aug 2022

Notes:

Goal Scorers

a
Player Team Goals
Ace Dixon International MetroVan FC
11
Jason Pierotti FC Romania
10
Majo Bratic FC Serbia United M
9
Axel C Chinyanta LFC M
9
Sorin Cimbrea FC Romania
9
Keven Naphtali Westside FC
9
Vladyslav Matlash FC Serbia United M
8
Elis Micka FC Romania
8
Alessandro Pace Rino's Bulldogs
8
Aleks Sashko FC Serbia United M
8
Connor Cregg-Guinan FC Romania
7
Kamyar Amini LFC M
6
Michael Marousek Rino's Bulldogs
6
Joao Barao Rino's Bulldogs
5
Niv Nikaein LFC M
5
James Raymond Westside FC
5
Tomas Holub Bari FC
4
Seyed Ali Kashfia FC Serbia United M
4
Vladimir Kostic Avatar FC
4
Marek Lechman Bari FC
4
David Moore Rino's Bulldogs
4
Barry Moscone Bari FC
4
Justin Student Westside FC
4
Momcilo Veljko FC Serbia United M
4
Ivan Baisi International MetroVan FC
3
Danny Caramian FC Romania
3
Peter Chivers Westside FC
3
Brian Deo Rino's Bulldogs
3
Steve Dickinson Westside FC
3
John Farquharson Bari FC
3
Mane Lubina Avatar FC
3
Miso Matic FC Serbia United M
3
Dragan Nikolic Avatar FC
3
Rob Rogic Bari FC
3
Robert Sing FC Romania
3
Jiri Zaspal Bari FC
3
Doruk Calki International MetroVan FC
2
Anthony Canosa Bari FC
2
Craig Chiasson Westside FC
2
Trifone Daddabbo FC Romania
2
Stefan Filipovic Avatar FC
2
Andrew Fleming Rino's Bulldogs
2
Jorge Hryhorczak Westside FC
2
Razvan Ion FC Romania
2
Simon Le Bot Rino's Bulldogs
2
Kasrah Lohrasb Bari FC
2
Cory Melville Bari FC
2
Shervin Mirsaeidi LFC M
2
Arash Parsa LFC M
2
Daniel Silva FC Romania
2
Artur Carlos Teixeira Westside FC
2
Andreas Vouzas FC Romania
2
Sidd Achuthan FC Romania
1
Slaven Aracic Avatar FC
1
Martin Best Westside FC
1
Jamie Bradshaw Rino's Bulldogs
1
Enda Brophy Westside FC
1
Rob Brustolin Bari FC
1
Andrew Czalij FC Romania
1
Michele Daddabbo FC Romania
1
Mirza Dekic Avatar FC
1
Andrew DeSouza Bari FC
1
Kantcho Doskov Rino's Bulldogs
1
Sebastian Ecclesia International MetroVan FC
1
Masakazu Egami Rino's Bulldogs
1
Mike Falco Bari FC
1
Will Ferry Westside FC
1
Nicholas Fishbane Rino's Bulldogs
1
Goran Gasic Avatar FC
1
Srdjan Gligic FC Serbia United M
1
Carlo Graziano Bari FC
1
Alejandro Huerta De Nigris Rino's Bulldogs
1
Alexander Jappy Rino's Bulldogs
1
Geroge Kavvouris LFC M
1
Cam Kochorek Westside FC
1
Miodrag Kovacevic Avatar FC
1
Kevyn Lee FC Romania
1
John Lopez International MetroVan FC
1
Ian MacKerricher International MetroVan FC
1
Adrian Martinez Salas Rino's Bulldogs
1
Foad Mazidi LFC M
1
Thiago Menezes Rino's Bulldogs
1
Benjamin Metais International MetroVan FC
1
Dal Milin FC Serbia United M
1
Vladimir Milojkovic Avatar FC
1
Ali Moradi LFC M
1
Goran Nikic Avatar FC
1
Kevan O'Brien Rino's Bulldogs
1
Novica Pavic FC Serbia United M
1
Milan Przulj Avatar FC
1
Dermot Raftery Rino's Bulldogs
1
Gabriel Reygondeau International MetroVan FC
1
Eduardo Rodrigues Rino's Bulldogs
1
Behrad Shahidi LFC M
1
Nicholas Shepherd Westside FC
1
Behzad Salimi Tamougheh LFC M
1
Jimmy Thompson FC Romania
1
Ted Ullrich Westside FC
1
David Victoria International MetroVan FC
1
Sasha Vukovic FC Serbia United M
1
Nicholas Wong Rino's Bulldogs
1

Schedule

Day  Date K-O Home Score Away Field
Mon
11-Apr
8:00
Romania FC M
5
3
Rinos' Bulldogs
Cariboo Hill
Caramian, Pierotti, Cregg-Guinan (2), Ion / Barao, Deo, Pace
Wed
13-Apr
9:00
Westside FC
4
1
3
International
Pt. Grey HS
Raymond (2), Kochorek, Chiasson / Calki, Metais, Baisi
Thur
14-Apr
8:30
FC Serbia United M
exhibition
Europa FC
BLSCW # 4
Thur
14-Apr
8:30
Bari FC
2
4
Avatar
BLSCW # 2
Melville, DeSouza / Nikolic, Gasic, Milojkovic, Lubina
Mon
18-Apr
8:00
Westside FC
4
pks
3
Romania FC M
Cariboo Hill
Ullrich, Chivers, Naphtali / Cimbrea (2), Cregg-Guinan
Mon
18-Apr
8:30
International
3
pks
2
FC Serbia United M
BLSCW # 3
Baisi, Reygondeau / Bratic, Sashko
Wed
20-Apr
8:00
Avatar
2
1
Rinos' Bulldogs
Pt. Grey HS
Nikolic, Kovacevic / O'Brien
Thur
21-Apr
8:30
LFC M
0
fft
3
Bari FC
BLSCW # 4
Tues
26-Apr
8:30
Romania FC M
5
1
Avatar
BLSCW # 4
Silva (2), Micka, Cregg-Guinan, Ion / Aracic
Tues
26-Apr
9:00
Bari FC
3
International
BLSCW # 3
Wed
27-Apr
8:00
FC Serbia United M
2
pks
3
Westside FC
Pt. Grey HS
Bratic (2) / Dickinson (2)
Thur
28-Apr
8:30
Rinos' Bulldogs
3
fft
0
LFC M
BLSCW # 4
Mon
2-May
9:00
Westside FC
5
0
Bari FC
Pt. Grey HS
Chivers (2), Teixeira, Ferry, Student
Tues
3-May
8:30
FC Serbia United M
3
4
6
Romania FC M
BLSCW # 4
Matic, Sashko, Gligic / Cimbrea (3), Caramian (2), Lee
Tues
3-May
9:00
LFC M
0
abd
0
Avatar
BLSCW # 3
game abandoned
Thur
5-May
8:00
International
2
7
Rinos' Bulldogs
BLSCW # 4
Dixon (2) / Pace (3), Martinez Salas, Raftery, Fishbane, Deo
Mon
9-May
9:00
Rinos' Bulldogs
2
3
Westside FC
Pt. Grey HS
Fleming, Marousek / Best, Naphtali (2)
Tues
10-May
8:30
Romania FC M
4
5
2
LFC M
BLSCW # 4
Micka (2), M Daddabbo, Cimbrea / Nikaein (2)
Tues
10-May
9:00
Bari FC
6
8
FC Serbia United M
BLSCW # 3
Moscone (3), Rogic, Farquharson, Falco / Pavic, Bratic (3), Milin, Vladyslav (2), Matic
Thur
12-May
8:00
Avatar
5
3
International
BLSCW # 4
Kostic (4), Nikolic / Dixon, MacKerricher, Calki
Mon
16-May
9:00
Westside FC
3
fft
0
Avatar
Pt. Grey HS
game abandoned; forfeit awarded to Westside FC
Tues
17-May
8:30
Bari FC
2
6
3
Romania FC M
BLSCW # 4
Farquharson, Graziano / Cimbrea (2), Achuthan
Tues
17-May
9:00
International
2
6
LFC M
BLSCW # 3
Dixon (2) / A, Chinyanta (2), Nikaein (2), Shahidi
Thur
19-May
8:00
FC Serbia United M
3
pks
2
Rinos' Bulldogs
BLSCW # 4
Matic, Veljko / Deo, Huerta De Nigris
Mon
23-May
9:00
LFC M
1
4
Westside FC
Pt. Grey HS
K. Amini / J. Raymond (3), S. Dickinson
Tues
24-May
8:30
Romania FC M
5
7
2
International
BLSCW # 4
E. Micka (2), C. Cregg-Guinan, A. Czalij, T. Daddabbo / S. Ecclesia, A. Dixon
Tues
24-May
9:00
Rinos' Bulldogs
3
3
Bari FC
BLSCW # 3
Pace (2), Bradshaw / Melville, Moscone, Rogic
Thur
26-May
8:00
Avatar
0
fft
3
FC Serbia United M
BLSCW # 4
Tues
31-May
8:30
Rinos' Bulldogs
2
pks
3
Romania FC M
BLSCW # 4
Egami, Fleming / Pierotti (2)
Tues
31-May
9:00
LFC M
1
6 pts
5
FC Serbia United M
BLSCW # 3
Chinyanta / Vladyslav (2), Vukovic, Sashko, Kashfia
Wed
1-Jun
9:30
International
0
4
Westside FC
Pt. Grey HS
Chiasson, Naphtali, Hryhorczak, Brophy
Thur
2-Jun
8:00
Avatar
4
1
Bari FC
BLSCW # 4
S. Filipovic (2), M. Lubina, G. Nikic / A. Canosa
Mon
6-Jun
9:00
Rinos' Bulldogs
2
1
Avatar
Pt. Grey HS
N. Wong, M. Marousek / M. Przulj
Tues
7-Jun
8:30
Romania FC M
1
9
5
Westside FC
BLSCW # 4
C. Cregg-Guinan / K. Naphtali (3), J. Student
Tues
7-Jun
9:00
Bari FC
1
3
LFC M
BLSCW # 3
M. Lechman / A. Chinyanta, F. Mazidi, S. Mirsaeidi
Thur
9-Jun
8:00
FC Serbia United M
5
2
International
BLSCW # 4
A. Sashko (3), S. Kashfia (2) / ?, ?
Tues
14-Jun
8:30
Avatar
Romania FC M
BLSCW # 4
Tues
14-Jun
9:00
International
0
10
9
Bari FC
BLSCW # 3
K. Lohrasb, A. Canosa, M. Lechman (3), ?, T. Hold (3)
Wed
15-Jun
8:00
Westside FC
3
4
FC Serbia United M
Pt. Grey HS
A. Teixeira, J. Student, K. Naphtali / V. Matlash (2), M. Vlejko (2)
Thur
16-Jun
8:00
LFC M
5
4
Rinos' Bulldogs
BLSCW # 4
A. Chinyanta (3), K. Amini, S. Mirsaeidi / T. Menezes, S. Le Bot, A. Jappy, J. Barao
Mon
20-Jun
9:00
Bari FC
ppd
Westside FC
Pt. Grey HS
Tues
21-Jun
8:30
Romania FC M
1
11
6
FC Serbia United M
BLSCW # 4
C. Cregg-Guinan / A. Sashko (2), M. Bratic (3), S. Kashfia
Tues
21-Jun
9:00
Rinos' Bulldogs
4
1
International
BLSCW # 3
J. Barao (2), M. Marousek (2) / A. Dixon
Thur
23-Jun
8:00
Avatar
LFC M
BLSCW # 4
Mon
27-Jun
9:00
Westside FC
4
pks
3
Rinos' Bulldogs
Pt. Grey HS
Tues
28-Jun
8:30
LFC M
1
12
10
Romania FC M
BLSCW # 4
G. Kavvouris / T. Daddabbo, E. Micka (2), J. Pierotti (3), R. Sing (3), A. Vouzas
Tues
28-Jun
9:00
International
Avatar
BLSCW # 3
Thur
30-Jun
8:00
FC Serbia United M
Bari FC
BLSCW # 4
Tues
5-Jul
8:30
Romania FC M
2
4
Bari FC
BLSCW # 4
S. Cimbrea, E. Micka / T. Holub, K. Lohrasb, J. Zaspal (2)
Tues
5-Jul
9:00
Rinos' Bulldogs
4
13
3
FC Serbia United M
BLSCW # 3
E. Rodrigues, A. Pace, D. Moore, K. Doskov / V. Matlash (2), M. Veljko
Wed
6-Jul
8:00
Avatar
Westside FC
Pt. Grey HS
Thur
7-Jul
8:00
LFC M
6
3
International
BLSCW # 4
A. Parsa (2), A. Chinyanta (2), K. Amini, N. Nikaein / A. Dixon, J. Lopez, D. Victoria
Tues
12-Jul
8:30
International
4
6
Romania FC M
BLSCW # 4
A. Dixon (3), I. Baisi / J. Pierotti (4), J. Thompson, A. Vouzas
Tues
12-Jul
9:00
Bari FC
2
14
6
Rinos' Bulldogs
BLSCW # 3
J. Zaspal, T. Holub / A. Pace, OG, M Marousek (2), J. Barao, S. Le Bot
Wed
13-Jul
8:00
Westside FC
3
fft
0
LFC M
Pt. Grey HS
Thur
14-Jul
8:00
FC Serbia United M
Avatar
BLSCW # 4
Playoff Round
Thur
21-Jul
9:00
Romania FC M
FC Serbia United M
BLSCW # 3
Wed
20-Jul
8:00
Westside FC
3
pks
2
Rino's Bulldogs
Pt. Grey HS
S, Dickinson, B. Reems / M. Marousek, A. Pace
Playoff Round - 8 teams cross over south vs. north
Mon
25-Jul
9:00
City FC
W
WCFC Selects
Point Grey turf
Thur
28-Jul
7:00
Coyotes FC M
3
pks
2
VAFC Spurs
Chalmers
Tues
26-Jul
7:00
North Delta Gunners
3
7
FC Serbia United
Wade Road
J. Rodriguez, ?,? / M. Bratic (2), V. Matlash (3), S. Kashfia, M. Matic
Wed
27-Jul
8:00
Westside FC
3
fft
0
Pylons
Point Grey turf
Semi-Finals
Tues
02-Aug
7:00
Coyotes FC M
3
fft
0
FC Serbia United
Chalmers
Wed
03-Aug
9:00
Westside FC
3
1
City FC
BLSCW # 4
K. Naphtali, N. Shepherd, W. Ferry / J. Dall
Championship Finals
Thur
11-Aug
9:00
Westside FC
1
4
FC Coyotes M
BLSCW # 3