STANDINGS & SCHEDULE  2022

Legends South Division

Pl
Team GP  Won  Lost Draw PKW PKL GD GF GA Pts
1
Coyotes FC M
11
11
0
0
0
0
37
52
15
33
2
AndyCo
11
8
3
0
0
0
21
41
20
24
3
North Delta Gunners
11
5
5
0
1
0
4
24
20
17
4
WCFC Selects
10
1
8
0
0
1
-21
19
40
4
5
Pylons
11
1
8
1
1
0
-41
7
48
3
Date Compiled: 11 Aug 2022
Notes: not all results have been fully reported yet

Goal Scorers

Player Team Goals
Nathan Dahl AndyCo
12
Nicholas Naidu Coyotes FC M
12
Jairo Rodriguez North Delta Gunners
9
Ashif Ismail Coyotes FC M
7
Scott Robinson AndyCo
6
Robison Jimenez North Delta Gunners
5
Neeral Kumar Coyotes FC M
5
Jesse Reynolds AndyCo
5
Terry Oujla Coyotes FC M
4
Mandeep Sara Coyotes FC M
4
Jonathan Aalhus AndyCo
3
Lee Boon Coyotes FC M
3
Ryan Boyd Coyotes FC M
3
Steve Madsen WCFC Selects
3
David Reith AndyCo
3
Alawie Al Tamimi North Delta Gunners
2
Peter Chandler AndyCo
2
Geovanni Escobar Pylons
2
Trevor Foulds WCFC Selects
2
Luciano Garic AndyCo
2
Junior Gutierrez North Delta Gunners
2
Kyle Jarman AndyCo
2
Davis Kipyegon AndyCo
2
Ignacio Lebrija WCFC Selects
2
Isauro Onesimo Pina North Delta Gunners
2
Ravi Oppal Coyotes FC M
2
Rab Panesar WCFC Selects
2
Aaranpal Uppal WCFC Selects
2
Glyn Wilson Pylons
2
Curtis Augustus Pylons
1
Emmauel Ayiku WCFC Selects
1
Levi Bronsch WCFC Selects
1
Vishal Chand Coyotes FC M
1
Shaneel Chetty Coyotes FC M
1
Patrick Chui WCFC Selects
1
Stan Dhaliwal WCFC Selects
1
Gerardo Duran North Delta Gunners
1
Arturo Galan AndyCo
1
Varinder Ghuman WCFC Selects
1
Armando Hernandez Pylons
1
Bhavesh Kumar Coyotes FC M
1
Francisco Lagos North Delta Gunners
1
Scott MacDonald Coyotes FC M
1
Dimitar MacKenzie AndyCo
1
Robert McCaul North Delta Gunners
1
Stu McKeown AndyCo
1
Edgar Monzon WCFC Selects
1
Arnel Naidu Coyotes FC M
1
Zoheb Nasim Coyotes FC M
1
Marcin Obidowski WCFC Selects
1
Pardeep Rai Coyotes FC M
1
Thubivarnan Shanmuranathan North Delta Gunners
1
Gurjeet Sidhu Coyotes FC M
1
Shane Suranna Coyotes FC M
1
Andrew Young AndyCo
1

Schedule

Day  Date K-O Home Score Away Field
Tues
12-Apr
6:45
ND Gunners
1
3
AndyCo
Chalmers
Rodriguez / McKeown, Robinson, Reynolds
Tues
12-Apr
6:45
Pylons
1
WCFC Selects
Coast Meridian
Bye
Coyotes FC M
Tues
19-Apr
6:45
Coyotes FC M
3
fft
0
Pylons
Chalmers
forfeit win for Coyotes
Tues
19-Apr
6:45
WCFC Selects
2
2
4
AndyCo
Coast Meridian
Foulds, Madsen / Dahl, MacKenzie, Reynolds, Reith
Bye
ND Gunners
Tues
26-Apr
7:00
Coyotes FC M
3
2
AndyCo
Chalmers
Suranna, Naidu (2) / Young, Robinson
Tues
26-Apr
7:00
WCFC Selects
1
3
6
ND Gunners
Coast Meridian
Monzon / Gutierrez, Jimenez (3), Rodriguez (2)
Pylons
Bye
Tues
3-May
7:00
Coyotes FC M
5
1
WCFC Selects
Chalmers
N. Naidu (2), N. Kumar, P. Rai, T. Oujla / ?
Tues
3-May
7:00
Pylons
0
4
1
ND Gunners
Coast Meridian
Duran
Bye
AndyCo
Tues
10-May
7:00
ND Gunners
2
3
Coyotes FC M
Chalmers
Pina, Rodriguez / Chand, Oujla, Naidu
Tues
10-May
7:00
Pylons
0
5
3
AndyCo
Coast Meridian
Jarman, Garic, Reith
WCFC Selects
Bye
Tues
17-May
7:00
ND Gunners
0
2
AndyCo
Chalmers
Dahl, Aalhus
Tues
17-May
7:00
Pylons
2
6
1
WCFC Selects
Coast Meridian
Escobar, Hernandez / Ghuman
Coyotes FC M
Bye
Tues
24-May
7:00
Coyotes FC M
7
0
Pylons
Chalmers
Nasim, Ismail (3), Boon (2), Naidu
Tues
24-May
7:00
WCFC Selects
7
AndyCo
Coast Meridian
ND Gunners
Bye
Tues
31-May
7:00
Coyotes FC M
5
2
AndyCo
Chalmers
Boyd, Ismail, Oppal, Oujla, Naidu / Garic, Dahl
Tues
31-May
7:00
WCFC Selects
3
pks
4
ND Gunners
Coast Meridian
Bronsch, Madsen, Obidowski / Rodriguez, McCaul, Gutierrez
Bye
Pylons
Tues
7-Jun
7:00
ND Gunners
4
2
Pylons
Chalmers
F. Lagos, T. Shanmuganathan, J. Rodriguez, I. Onesimo Pina / G. Wilson
Tues
7-Jun
7:00
WCFC Selects
0
9
3
Coyotes FC M
Coast Meridian
N. Kumar (2), R. Oppal
AndyCo
Bye
Tues
14-Jun
7:00
Coyotes FC M
2
1
ND Gunners
Chalmers
A. Ismail (2) / J. Rodriguez
Tues
14-Jun
7:00
Pylons
0
10
6
AndyCo
Coast Meridian
N. Dahl (3), D. Kipyegon, J. Reynolds, S. Robinson
Bye
WCFC Selects
Tues
21-Jun
7:00
ND Gunners
0
2
AndyCo
Chalmers
P. Chandler, J. Aalhus
Tues
21-Jun
7:00
Pylons
1
11
5
WCFC Selects
Coast Meridian
C. Augustus / T. Foulds, E. Ayiku, I. Lebrija (2), S. Madsen
Bye
Coyotes FC M
Tues
28-Jun
7:00
Coyotes FC M
9
0
Pylons
Chalmers
M. Sara (3), B. Kumar, N. Kumar, N. Naidu, L. Boon, S. Chetty, G. Sidhu
Tues
28-Jun
7:00
WCFC Selects
2
12
6
AndyCo
Coast Meridian
A. Uppal (2) / J. Reynolds, K. Jarman, N. Dahl, P. Chandler, S. Robinson (2)
Bye
ND Gunners
Tues
5-Jul
7:00
Coyotes FC M
6
4
AndyCo
Chalmers
S. Macdonald, M. Sara, N. Naidu, R. Boyd, T. Oujla, N. Kumar / J. Reynolds, S. Robinson, D. Reith, J. Aalhus
Tues
5-Jul
7:00
WCFC Selects
1
13
4
ND Gunners
Coast Meridian
P. Chui / R. Jimenez (2), A. Al Tamimi (2)
Pylons
Bye
Tues
12-Jul
7:00
Coyotes FC M
6
3
WCFC Selects
Chalmers
A. Naidu, A. Ismaili, N. Naidu (3), R. Boyd / S. Dhaliwal, R Panesar (2)
Tues
12-Jul
7:00
Pylons
1
14
2
ND Gunners
Coast Meridian
G. Escobar / J. Rodriguez (2)
Bye
AndyCo
Tues
19-Jul
7:00
ND Gunners
Coyotes FC M
Chalmers
Tues
19-Jul
7:00
Pylons
1
15
7
AndyCo
Coast Meridian
G. Wilson / N. Dahl (5), A. Galan, D. Kipyegon
WCFC Selects
Bye
Playoff Round - 8 teams cross over south vs. north
Mon
25-Jul
9:00
City FC
W
WCFC Selects
Point Grey turf
Thur
28-Jul
7:00
Coyotes FC M
3
pks
2
VAFC Spurs
Chalmers
Tues
26-Jul
7:00
North Delta Gunners
3
7
FC Serbia United
Wade Road
J. Rodriguez, ?,? / M. Bratic (2), V. Matlash (3), S. Kashfia, M. Matic
Wed
27-Jul
8:00
Westside FC
3
fft
0
Pylons
Point Grey turf
Semi-Finals
Tues
02-Aug
7:00
Coyotes FC M
3
fft
0
FC Serbia United
Chalmers
Wed
03-Aug
9:00
Westside FC
3
1
City FC
BLSCW # 4
K. Naphtali, N. Shepherd, W. Ferry / J. Dall
Championship Finals
Thur
11-Aug
9:00
Westside FC
1
4
FC Coyotes M
BLSCW # 3